A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Ярославецька початкова школа
Кролевецької міської ради Сумської області

Ще раз про емоційний інтелект

Дата: 08.10.2021 10:39
Кількість переглядів: 50

Що таке Емоційний інтелект дитини і чому це важливо?

Емоціональний інтелект – знання про емоції, вміння їх усвідомлювати і контролювати, розрізняти наміри оточуючих і адекватно реагувати на них.

Розвинути емоційний інтелект означає навчитися ІДЕНТИФІКУВАТИАНАЛІЗУВАТИВИКОРИСТОВУВАТИ для вирішення завдань і КЕРУВАТИ емоціями. Ці чотири здатності і складають структуру емоційного інтелекту.

Чому це важливо? EQ відповідає за психологічний комфорт людини, за життя без внутрішніх конфліктів. Це цілий ланцюжок: спершу дитина вчиться розуміти свою поведінку і власні реакції на різні ситуації, потім приймати свої емоцій, а після вже керувати ними і поважати власні бажання та прагнення.

Все це дозволить усвідомлено і спокійно приймати рішення. Зокрема – вибрати ту сферу діяльності, яка по-справжньому подобається людині. Люди з розвиненим емоційним інтелектом ефективно взаємодіють з іншими людьми. Адже вони розуміють наміри оточуючих і мотиви їх вчинків, адекватно реагують на поведінку оточуючих, здатні на співчуття і емпатію.

Заперечення і придушення як типові реакції на емоції дитини

Фрази з розряду: “не кричи“, “не бійся“, “не сумуй“, а часом і блокуючі прояви радості “не бешкетуй“, “голосно не смійся” – покликані в тій чи іншій формі заспокоїти дитину, а разом з цим уберегти і самих батьків від зайвих косих поглядів і розуміючих зітхань оточуючих.

 

Куди діваються емоції?

 

Потрібно розуміти, що емоції у дитини нікуди не пропадають.

“Треба було здачі йому дати. Дав? Молодець! Мій син!”

Хлопчик не перестане боятися, тому що його можуть назвати боягузом. Навпаки, він буде боятися ще сильніше, адже причину страху ні з ким обговорити і ніхто не розвіє побоювання. А до десяти років багаторазово пригнічує образу на батьків, озлоблений всередині, він піде і розіб’є ніс однокласника.

Дівчинці взагалі злитися не можна, вона ж дівчинка. Зате їй можна плакати, і краще – тихо в кімнаті. Наодинці зі своїми образами і сльозами вона надягає маску жертву. А потім ця дівчинка виросте в прекрасну дружину “мучителя”, від якого вона не піде, тому що “це мій хрест і нести я його буду до кінця днів”.

Система придушення емоцій виглядає просто: мені прикро сумно я злюся і не розумію, чому мама тато забороняє йти гуляти, якщо мені хочеться; чому улюблений брелок, який я втратив (ла) здається їй йому нісенітницею?

Дитина витирає сльози, але відчуття злості смутку залишається. І потім за свої страждання можна помститися тій же мамі, татові, а простіше за все – молодшій сестрі.

Сукупність таких моментів призводить батьків і дітей до емоційного розколу. До підліткового віку діти фактично йдуть від батьків до своїх кімнат чи на вулицю і починають будувати свій власний світ. Дитина доживає до моменту, коли її вже перестають чіпати, і починає відігравати таку ж поведінку в своєму колі. Дратуватися, злитися, нескінченно підколювати друзів і кохану людину. У підсумку одружується і цикл повторюється.

Як діяти батькам, щоб розвивати емоційний інтелект дитини?

У сім’ї, де батьки і дитина усвідомлюють свої емоції і приймають емоції інших, конфлікт будуть намагатися згладити, а не загострити. Це зовсім не означає, що дитина піде на всі Ваші вказівки, а Ви будете тільки отримувати задоволення. Навпаки, спочатку складніше буде Вам. Замість звичної різкої реакції на дитину, Вам доведеться зупинитися і спокійно запитати: «Чому ти зараз так себе ведеш?». Отримавши шанс бути почутою, дитина звалить на Вас масу звинувачень. Чи стане ще складнішою, але Ви скажете: «Мені дуже шкода, що тобі було так неприємно. Я постараюся так більше не робити». Так, в перший момент так сказати складно. Можливо, Вам доведеться сказати так ще багато разів, перш ніж вона сама захоче відповісти Вам тим же.

Розуміти, приймати і керувати емоціями = розвивати емоційний інтелект

Шлях до емоційного виховання та створення унікальної для Вашої родини “ЕМОЦІЙНОЇ ЕКОЛОГІЇ” непростий, але захоплюючий. Будьте впевнені, коли Ви почнете звертати увагу на те, що Ви відчуваєте і які емоції відчуває Ваша дитина – Ви зможете оцінити користь від вибудовування міцної емоційного зв’язку з ним / нею.

Перше, з чого потрібно почати – почути і прийняти емоції дитини, а разом з нею і свої власні.

Дослідження підтвердили: діти з розвиненим емоційним інтелектом в майбутньому більш успішні в професійній діяльності та фінансово. Чим вище рівень керівника, тим більш розвинений у нього рівень емоційного інтелекту.
Діти з розвиненим емоційним інтелектом легше адаптуються в соціумі і більш затребувані. Вони розуміють, що відчуває людина, чому вона відчуває саме цю емоцію, як її використовувати або перенаправити в конструктивне русло.
Діти з розвиненим емоційним інтелектом задоволені своїм життям, вони більш гармонійні і щасливі.

 

Джерело:

https://www.projectkesher.org.ua/news/emotsiynyy-intelekt-dytyny-abo-chomu-vazhlyvo-chuty-emotsii-dytyny/

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора